Kada prolazimo gradom ili stanemo negdje uvijek kad je podne možete čuti zvona kako zvonu, to svaki sat zvoni. Ta zvona ima svoju moć, kad zazvoni evo i koje?
U starim gradovima, pogotovo u njihovim jezgrama, zvona zvone svakog sata sa zvonika crkve ili katedrale. Nekad se jedva čuju u gradskoj vrevi i prometnoj buci, ali na selu ih se može čuti kilometrima daleko.
Ali zašto su crkvena zvona tako moćna? Što je posebno kod njih? Poznato je da crkvena zvona nose ogromnu duhovnu snagu o kojoj mnogi od nas niti ne pomišljaju. Zapravo, kada se crkveno zvono uspostavi, službeno ga “krste” ili “posvete” ili biskup ili svećenik. Zvona se blagoslove svetom vodom i dobiju ime po svecu.
Crkvena zvona postoje od 5. stoljeća i bila su uobičajena u srednjem vijeku. Posebno su bila u uporabi u samostanskim zajednicama, pozivajući redovnike, koji su se tijekom dana nalazili na raznim mjestima i zaduženjima po samostanu, da se okupe na molitvu u kapeli. Kasnije je taj običaj raširen i na župne crkve i zvona su služila da pozivaju vjernike na slavljenje mise, kao i na molitvu Anđeoskog pozdravljenja triput dnevno.
Treba vremena da nam se objasni duhovna simbolika kao i sakramentalna snaga koju ta zvona, nakon što su posvećena, u stvarnosti mogu imati.
Bože, koji si preko blagoslovljenog Mojsija, svoga sluge i zakonodavca, odredio da se naprave srebrne trube i da se u njih trubi u vrijeme žrtvovanja, kako bi svojim jasnim zvukovima podsjetili narod da se pripremi za tvoje bogoslužje i da se okupi za njegovo slavlje. Daj, molimo te, da ovo zvono, namijenjeno tvojoj svetoj Crkvi, bude posvećeno od Duha Svetoga po našoj niskoj službi, tako da kad se zazvoni i zazvoni, vjernici mogu biti pozvani u dom Božji i na vječnu plaću. . Neka jača vjera i pobožnost ljudi kad god čuju njegovu milozvučnu jeku. Na njegov zvuk neka se daleko otjeraju svi zli duhovi; neka budu protjerani gromovi i munje, tuča i oluja; neka snaga tvoje ruke obori zle sile zraka, čineći ih da drhte na zvuk ovog zvona, i bježati ugledavši sveti križ urezan na njemu. Neka to udijeli sam Gospodin naš, koji je pobijedio smrt na gibetu križa i koji sada kraljuje u slavi Boga Oca, u jedinstvu Oca i Duha Svetoga, u vijeke vjekova.
Zanimljivo je da sam svećenik u ovoj molitvi zaziva Božju moć da tjera zle duhove i gromove… munje, tuču i oluju zahvaljujući zvuku ovih zvona. Blagoslov se nastavlja završnom molitvom koja još jednom podsjeća na duhovnu težinu kojom su zvona obdarena.
O Kriste, svemogući Vladaru, kao što si nekoć smirio oluju na moru kad si se u lađi probudio iz sna svoje ljudske naravi, tako sada priđi sa svojom blagonaklonom pomoći potrebama svoga naroda i izlij na ovo zvono rosu Duha Svetoga. Kad god zazvoni, neka neprijatelj dobra pobjegne, kršćanski narod čuje poziv na vjeru, carstvo sotonino se prestraši, vaš narod ojača jer je pozvan zajedno u Gospodinu, i neka Duh Sveti bude s njima kao Bio je oduševljen biti s Davidom dok je svirao njegovu harfu. I kao što je nekoć grmljavina u zraku uplašila gomilu neprijatelja, dok je Samuel zaklao neodbijeno janje kao žrtvu vječnom Kralju, tako kada zvonjava ovog zvona odjekne u oblacima neka legija anđela bdi nad skupštinom Tvoja Crkva, prvina vjernika, i pruži im svoju trajnu zaštitu u tijelu i duhu. To te molimo po tebi, Isuse Kriste, koji živiš i kraljuješ s Bogom Ocem, u jedinstvu Duha Svetoga, Bog po sve vijeke vjekova.
U posljednjem izrazu svećenik moli da kada zvonjava ovog zvona odjekne u oblacima neka legija anđela bdi nad skupštinom tvoje Crkve . Stoga su ova crkvena zvona još posebnija! Stoga, kada čujete crkvena zvona dok zahvaljujete Gospodinu jer po njima primate bezbrojne blagoslove u svom životu recite mu: Gospodine tebi se predajem!
Jeste li razumjeli zadnji dio? Svećenik moli da „kada zvonjava ovog zvona odjekne u oblacima, legije anđela čuvaju i brane okupljene u tvojoj Crkvi“ Ta zvona nisu obična zvona! Kada sljedeći put čujete crkveno zvono, sjetite se duhovne snage koju ona imaju i kratko se pomolite, zahvaljujući Bogu za sve blagoslove u svojem životu.
Pobrinite se za sve! Isuse uzdam se u tebe! Amen.