Povijest

Je li ovo dokaz da je Torinsko platno stvarno? Znanstvenici došli do zapanjujućeg otkrića nakon analize tkanine u kojoj je Isus bio pokopan

Talijanski znanstvenici su potvrdili vjerovanje vezano za Isusa, odnosno platno kojim je bilo umotano njegovo mrtvo tijelo.

Inače, ovo pogrebno platno za koji mnogi vjeruju da potječe iz groba Isusa Krista zbunjuje svijet već stoljećima!

Torinsko platno prvi je put izložen oko 1350. godine i hvaljeno kao pogrebno platno korišteno za umotavanje Kristovog tijela nakon raspeća. Na platnu nalazi se blijed obris prednje i stražnje strane bradatog muškarca, a prema mnogim vjernicima, to je Isusovo tijelo čudesno utisnuto na tkaninu.

Istraživanje iz osamdesetih godina prošlog stoljeća pokazalo je da je tkanina nastala stoljećima nakon Kristove smrti. Međutim, talijanski istraživači, koristeći novu tehniku datiranja materijala, potvrdili su da je pokrov ipak proizveden u vrijeme Isusa, prije otprilike 2.000 godina, prenosi Daily Mail.

Navode da činjenica kako se vremenske linije podudaraju daje vjerodostojnost ideji da je blijed obris čovjeka s prekriženim rukama trag Isusovog krvavog tijela.

Biblija spominje da je Josip iz Arimateje umotao Isusovo tijelo u platno i stavio ga u grobnicu.

Platno se čuva u katedrali u Torinu

Pogrebna tkanina zaokupila je maštu vjernika i skeptika otkad je prvi put predstavljena javnosti. Francuski vitez Geoffroi de Charny poklonio je tkaninu crkvi u Lireyu, proglasivši je Svetim pokrovom. Od 1578. godine, platno se čuva u kraljevskoj kapeli katedrale Svetog Ivana Krstitelja u Torinu.

Mnogi vjeruju da se na tkanini vide blijedi smeđkasti obrisi mršavog čovjeka s upalim očima, visokog nešto više od metar i pol. Oznake na tijelu također odgovaraju Isusovim ranama od raspeća spomenutim u Bibliji.

Tim međunarodnih istraživača 1988. godine analizirao je mali dio pokrova koristeći datiranje ugljikom i utvrdio da je tkanina proizvedena između 1260. i 1390. godine. Neki stručnjaci tvrde da autentičnost platna više ne treba osporavati, ističući da je napravljeno od lana uzgojenog na Bliskom Istoku.

Tim je analizirao osam malih uzoraka platna

Nedavna studija talijanskih znanstvenika koristi tehniku širokokutnog raspršenja rendgenskih zraka za mjerenje prirodnog starenja lanene celuloze. Tim je proučavao osam malih uzoraka tkanine iz Torinskog platna i usporedio ih s drugim platnom iz Izraela, koje datira iz prvog stoljeća.

Zaključili su da je Torinsko platno vjerojatno staro oko 2.000 godina, što dovodi u pitanje rezultate iz 1988. godine. Glavni autor studije, Liberato De Caro, izjavio je da bi test iz 1988. godine trebao biti smatran netočnim zbog mogućih kontaminacija uzoraka.

Povezani članci

Učitavam....

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da je to vama u redu, ali možete odustati ako želite. U redu Pročitaj više

Također pročitajte
Evanđelje dana za subota, 24. kolovoza 2024. godine: Evo istinitog…