Da bismo upoznali Gospodina, nije dovoljno znati nešto o njemu, već je potrebno nasljedovati ga i dopustiti da nas njegovo evanđelje dotakne i promijeni, poručio je papa Franjo pred oko 15 tisuća vjernika i hodočasnika okupljenih na Trgu svetoga Petra
U evanđelju današnje liturgije, istaknuo je papa Franjo prije molitve Anđeoskog pozdravljenja u nedjelju 15. rujna s prozora svoje radne sobe u Apostolskoj palači, pripovijeda se kako Isus, nakon što je upitao učenike što narod misli o njemu, izravno ih pita: „A vi, što vi kažete, tko sam ja“ (Mk 8, 29). Petar odgovara uime cijele skupine govoreći: „Ti si Pomazanik – Krist!“. No kada Isus počinje govoriti o patnji i smrti koje ga očekuju, isti se Petar suprotstavlja, a Isus ga oštro prekorava: „Nosi se od mene, sotono, jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko“, istaknuo je Papa.
Gledajući stav apostola Petra, možemo se i mi zapitati što zapravo znači poznavati Isusa, istaknuo je Papa te dodao da s jedne strane Petar daje savršen odgovor, govoreći Isusu da je On Krist, ali i da se iza tih ispravnih riječi još uvijek krije način razmišljanja „po ljudskom“,
To je, nastavio je Sveti Otac, mentalitet koji zamišlja snažnog i pobjedničkog Mesiju, koji ne može trpjeti i umrijeti. Riječi, dakle, kojima Petar odgovara „ispravne“ su, ali njegov način razmišljanja nije se promijenio. U njegovu duhu i načinu razmišljanja tek mora doći do promjene, još se mora obraćati, rekao je Papa.
To je, dodao je, važna poruka i za nas. I mi smo naučili nešto o Bogu, poznajemo učenje, ispravno molimo molitve i, možda, na pitanje „tko je za tebe Isus?“ odgovaramo točno nekim formulama koje smo naučili na vjeronauku. No, jesmo li sigurni da to znači doista poznavati Isusa, upitao je Papa.
„Da bismo upoznali Gospodina, nije dovoljno znati nešto o njemu, već je potrebno nasljedovati ga, dopustiti da nas njegovo evanđelje dotakne i promijeni. Riječ je, to jest, o tome da budemo s njim u odnosu, da dođe do onog susreta s njim koji ti mijenja život: mijenja tvoj način postojanja, mijenja tvoj način razmišljanja, odnose koje imaš sa svojom braćom, tvoju spremnost da prihvatiš i oprostiš, izbore koje činiš u životu. Sve se mijenja ako si doista upoznao Isusa“, istaknuo je.
Osvrćući se na riječi luteranskog teologa i pastora Bonhoeffera, koji je rekao: „Problem koji me nikad ne ostavlja na miru jest znati što kršćanstvo stvarno znači za nas danas ili također tko je Krist“, Sveti je Otac istaknuo da si mnogi, nažalost, više ne postavljaju to pitanje i ostaju „mirni“ pa i ako su se udaljili od Boga.
Važno je, rekao je nadalje Sveti Otac, zapitati se: dopuštam li da mi se „naruši“ moj mir i spokoj, pitam li se tko je Isus za mene i koje mjesto On ima u mojemu životu? Slijedim li Isusa samo riječima, nastavljajući imati svjetovni mentalitet, ili ga nasljedujem, dopuštajući da susret s njim stubokom promijeni moj život. Na kraju je zazvao pomoć Presvete Djevice Marije koja je, kako je rekao, dopustila da Bog poremeti njezine planove i koja je slijedila Isusa sve do križa.
Nakon molitve Anđeoskog pozdravljenja, Papa se osvrnuo na sve dramatičnije stanje na ratnim područjima te izrazio žurni poziv da u Palestini i Izraelu prestane nasilje te da se hitno oslobode taoci, potaknuvši da se nastave pregovori i pronađu rješenja za mir. Mislim na majke koje su izgubile djecu u ratu. Koliko je samo ugaslih mladih života, istaknuo je.
Papa se nadalje prisjetio i pučanstava u Vijetnamu i Mjanmaru, koja su pogođena posljedicama poplava, a osvrnuo se i na beatifikaciju Moisesa Lira Serafina u Meksiku, kao i na Svjetski dan senzibilizacije borbe protiv amiotrofične lateralne skleroze.