Liturgija dana

Evanđelje dana za subotu, 31. kolovoza : U malome si bio vjeran, uđi u radost gospodara svoga

Pomozi mi, Bože, da prihvatim da i ja mogu učiniti nešto u svijetu

Prvo čitanje:

1Kor 1,26-31

Slabe svijeta izabra Bog.

Čitanje Prve Poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima

Gledajte, braćo, sebe, pozvane: nema mnogo mudrih po tijelu, nema mnogo snažnih, nema mnogo plemenitih. Nego lude svijeta izabra Bog da posrami mudre, i slabe svijeta izabra Bog da posrami jake; i neplemenite svijeta i prezrene izabra Bog, i ono što nije, da uništi ono što jest, da se nijedan smrtnik ne bi hvalio pred Bogom. Od njega je da vi jeste u Kristu Isusu, koji nama posta mudrost od Boga, i pravednost, i posvećenje, i otkupljenje, da bude kako je pisano: Tko se hvali, u Gospodu neka se hvali.
Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Ps 33,12-13.18-21

Pripjev: Blago narodu koji Gospodin odabra sebi za baštinu!

Blago narodu kojemu je Gospodin Bog,
narodu koji on odabra sebi za baštinu!
Gospodin motri s nebesa
i gleda sve sinove čovječje.

Evo, oko je Gospodnje nad onima koji ga se boje,
nad onima koji se uzdaju u milost njegovu:
da im od smrti život spasi,
da ih hrani u danima gladi.

Naša se duša Gospodinu nada,
on je pomoć i zaštita naša.
Srce nam se u njemu raduje,
u njegovo sveto ime mi se uzdamo.

Evanđelje:

Mt 25,14-30

U malome si bio vjeran, uđi u radost gospodara svoga.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima ovu prispodobu: »Čovjek, polazeći na put, dozva sluge i dade im svoj imetak. Jednomu dade pet talenata, drugomu dva, a trećemu jedan — svakomu po njegovoj sposobnosti. I otputova. Onaj koji je primio pet talenata odmah ode, upotrijebi ih i stekne drugih pet. Isto tako i onaj sa dva stekne druga dva. Onaj naprotiv koji je primio jedan ode, otkopa zemlju i sakri novac gospodarov.«
»Nakon dugo vremena dođe gospodar tih slugu i zatraži od njih račun. Pristupi mu onaj što je primio pet talenata i donese drugih pet govoreći: ‘Gospodaru! Pet si mi talenata predao. Evo, drugih sam pet talenata stekao!’ Reče mu gospodar: ‘Valjaš, slugo dobri i vjerni! U malome si bio vjeran, nad mnogim ću te postaviti! Uđi u radost gospodara svoga!’«
»Pristupi i onaj sa dva talenta te reče: ‘Gospodaru! Dva si mi talenta predao. Evo, druga sam dva talenta stekao!’ Reče mu gospodar: ‘Valjaš, slugo dobri i vjerni! U malome si bio vjeran, nad mnogim ću te postaviti! Uđi u radost gospodara svoga!’«
»A pristupi i onaj koji je primio jedan talenat te reče: ‘Gospodaru! Znadoh te: čovjek si strog, žanješ gdje nisi sijao i kupiš gdje nisi vijao. Pobojah se stoga, odoh i sakrih talenat tvoj u zemlju. Evo ti tvoje!’ A gospodar mu reče: ‘Slugo zli i lijeni! Znao si da žanjem gdje nisam sijao i kupim gdje nisam vijao! Trebalo je dakle da uložiš moj novac kod novčarâ i ja bih po povratku izvadio svoje s dobitkom.’«
»Uzmite stoga od njega talenat i podajte onomu koji ih ima deset. Doista, onomu koji ima još će se dati, neka ima u izobilju, a od onoga koji nema oduzet će se i ono što ima. A beskorisnoga slugu izbacite van u tamu: ondje će biti plač i škrgut zubi.’«
Riječ Gospodnja

Evanđelje dana – komentar
Ova prispodoba je smještena u Isusov eshatološki govor, jer upućuje svoje učenike da izdrže kroz teška vremena i da žive u iščekivanju Gospodinova ponovnog dolaska. Kao i sve prispodobe u ovom odjeljku, ona pokazuje izvjesnost Gospodinova dolaska i kako će učenici živjeti u međuvremenu.

Učenje o talentima podsjeća na prispodobu o vjernom i mudrom sluzi koji nastavlja obavljati posao gospodara sve dok gospodar ne dođe (24, 45-51). Iako gospodar kasni, on stiže i nalazi mudrog slugu kako obavlja zadatke koji su mu dodijeljeni u gospodarevoj odsutnosti.

Međutim, zli sluga je zanemario svoj posao i zlorabio svoju moć. Dobiva strogu kaznu. Isto tako, u prispodobi o talentima, gospodar povjerava svojim slugama svoju imovinu, a kazna čeka one koji nisu uspjeli nastaviti gospodarevo djelo (24, 49-51).

Kao i prispodoba o deset djevojaka prije nje, prispodoba o talentima prikazuje kraljevstvo Božje (25, 14). U ovoj priči bogataš se sprema na put povjeravajući svoj imetak svojim slugama. U Lukinoj verziji ove prispodobe (Luka 19, 12-27), deset sluga dobiva po jednu minu za obavljanje gospodarevih poslova. U Matejevoj verziji, međutim, postoje samo tri sluge, a oni dobivaju udjele prema svojim sposobnostima (25, 15).

Iako prvi dobiva pet puta više od posljednjeg, svaki dobiva značajnu svotu novca. Poput prethodne dvije prispodobe (24, 45-51; 25,1-13), povratak gospodara je siguran, ali vrijeme je nepoznato. Nakon duge odsutnosti otkriva što je svaki sluga učinio s njegovom imovinom. Prva dva sluge posluju s gospodarevim talentima i udvostručuju njegov novac. Iako je prvi sluga zaradio više od drugog, svaki je izvanredno dobro prošao s onim što mu je dano. Djelovali su u skladu sa svojim potencijalom i vjerno su činili ono što je gospodar od njih zahtijevao. Gospodarev odgovor je uvijek isti: pohvaljuje sluge da su dobri i vjerni, povjerava im više ovlasti i poziva ih da uđu u njegovu “radost”.

Treći sluga nije te sreće. U odgovoru ovom sluzi publika saznaje još više o gospodaru. On je čovjek koji žanje gdje nije sijao i skuplja gdje nije vijao. On nastoji proširiti svoje imanje i uzima sve što može, gdje god može, kako bi zaradio. On čak ukorava slugu što nije uložio novac kod bankara kako bi mogao dobiti kamatu – što je praksa zabranjena u Bibliji (Izlazak 22, 25; Levitski zakonik 25, 5-38).

Treći sluga priznaje da se bojao izgubiti gospodarev novac. Kako bi se zaštitio, zakopao je talent u zemlju. Iako se ovo današnjoj publici može činiti čudnim, zakopavanje blaga bilo je prilično uobičajeno u to vrijeme (Matej 13, 44).

Gospodar je bijesan. Ovom je sluzi povjerio dio svoje imovine, no on se previše bojao da bi riskirao. Umjesto toga, pokušao je osigurati vlastitu dobrobit. Na kraju ga je njegova nevjernost da nastavi s radom ozbiljno koštala (25, 30).

Gospodar je od sluga očekivao da nastave s njegovim poslom, da riskiraju kako bi zaradili i da oponašaju njegovo ponašanje. Dva su sluge pronađena vjerna i nagrađeni su. Njihova je vjernost povećala gospodarevo bogatstvo i proširila njegov posjed.

Isus priča ovu priču svojim učenicima kako bi ih pripremio za dane koji dolaze – kada će njihova vjera biti testirana. Ova prispodoba prikazuje kako učenici trebaju pokazati svoju vjernost dok očekuju povratak Gospodina.

Kako izgleda vjernost u vremenu čekanja? U Matejevu evanđelju vjernost je oponašanje Isusove službe. Isus je najavio dolazak Božjeg kraljevstva hraneći gladne, liječeći bolesne, blagoslivljajući krotke i služeći najmanjima.

Svi koji bi slijedili Isusa trebaju propovijedati Radosnu vijest o kraljevstvu cijelom svijetu (24, 14), radeći posao na koji ih je Učitelj pozvao (24, 24-51). Ovo djelo uključuje posjećivanje bolesnih i zatvorenika, odijevanje golih, dočekivanje stranaca i hranjenje gladnih (25, 31-46). Oni za koje se utvrdi da su vjerni čut će od Gospodara kako govori: “Valjaš, slugo dobri i vjerni! U malome si bio vjeran, nad mnogim ću te postaviti! Uđi u radost gospodara svoga!”

Povezani članci

Učitavam....

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da je to vama u redu, ali možete odustati ako želite. U redu Pročitaj više

Također pročitajte
Jutarnja molitva radnika je kršćanska molitva koja se često izgovara…