Pronađen u ruševinama drevnog bizantskog grada Hadrianopolisa, ovaj je artefakt prvi te vrste iskopan u Anatoliji.
Arheolozi u Turskoj otkrili su rijedak brončani privjesak iz 5. stoljeća koji prikazuje kralja Salomona na konju kako probija đavla. Pronađen u ruševinama drevnog bizantskog grada Hadrianopolisa, ovaj je artefakt prvi te vrste iskopan u Anatoliji i nudi fascinantan uvid u religijsku i kulturnu povijest regije. piše aleteia.org
Amulet, za koji se vjeruje da je služio kao zaštitni amulet , sadrži zamršene grčke natpise na obje strane. LiveScience objašnjava da jedna strana izjavljuje: “Naš Gospodin je pobijedio zlo”, dok naličje imenuje četiri arkanđela: Azrael, Gabriel, Michael i Israfil. “To je simbol religije i moći”, rekao je Ersin Çelikbaş, vodeći arheolog sa Sveučilišta Karabük, koji je vodio iskapanje.
Spoj tradicije
Kralj Salomon , legendarni vladar drevnog Izraela poznat po svojoj mudrosti, ima jedinstveno mjesto u židovskoj, kršćanskoj i islamskoj tradiciji. U kršćanskoj umjetnosti Salomon se povremeno prikazuje kao ratnik , simbolizirajući pobjedu božanskog autoriteta nad zlom – tema koja se odražava u upečatljivim slikama ovog privjeska.
Dok hebrejska Biblija pripovijeda o Salomonovoj vladavini u 10. stoljeću prije Krista, povijesni dokazi ostaju ograničeni. Ipak, njegovo široko priznanje među vjerama naglašava njegov značaj. “Prikaz Salomona na ovom privjesku iznenadio nas je i otkrio njegovu važnost za anatolsku arheologiju”, rekao je Çelikbaş za LiveScience .
Amulet je vjerojatno pripadao konjaničkom vojniku stacioniranom u Hadrianopolisu, nekoć užurbanom rimskom i bizantskom naselju u blizini današnjeg Karabüka u sjevernoj Turskoj. Iskapanja su otkrila mnoštvo građevina na tom mjestu, uključujući kupke, crkve, kazalište i složene mozaike. Prisutnost vojnih zgrada sugerira da je privjesak mogao imati simboličku vrijednost za vojnike , a Salomon je zazivan kao zaštitnik u borbi.
Rijetko blago
Datira iz ranog razdoblja Bizantskog Carstva, privjesak odražava bogatu duhovnu baštinu Hadrianopolisa , grada poznatog po svom vjerskom značaju. Slični artefakti pojavili su se tek rijetko, s jednim usporedivim primjerkom otkrivenim u Jeruzalemu. Çelikbaş vjeruje da postojanje takvih predmeta na geografski udaljenim lokacijama ukazuje na istaknutost grada kao vjerskog središta.
Ovaj jedinstveni artefakt, otkriven u regiji prožetoj kršćanskom tradicijom , obogaćuje naše razumijevanje pobožnih običaja tog vremena. Kao što je Çelikbaş primijetio, “Solomon se smatrao zaštitnikom rimske i bizantske konjice. Ovaj privjesak utjelovljuje raskrižje vjere i svakodnevnog života u antičkom svijetu.”
Očuvanje i naslijeđe
LiveScience objašnjava da se privjesak trenutno nalazi u istraživačkom laboratoriju i da će na kraju biti izložen u muzeju, nudeći posjetiteljima opipljivu vezu s vjerom i umjetnošću ranih bizantskih kršćana.
Otkriće ovog amuleta osvjetljava povijesnu važnost Hadrianopolisa i potiče na razmišljanje o tome kako su drevni vjernici tražili zaštitu i hrabrost kroz svoju vjeru – bezvremenski podsjetnik na trajnu moć duhovnih simbola.